Do pobrania krwi najlepiej zgłosić się rano na czczo:
- 8 godzin bez posiłku
- 12 godzin bez posiłku – badanie lipidogramu
Pacjenci zażywający leki przeciwzakrzepowe powinni zawsze zachować ten sam tryb postępowania. Pobieranie krwi do oznaczenia parametrów, których cykl dobowy jest fizjologicznie zmienny powinno odbywać się o tej samej porze dnia.
Mocz po nocy jest najbardziej zagęszczony morfotycznie i chemicznie. Aby wyeliminować błędy przedlaboratoryjne należy przed oddaniem moczu zachować szczególną procedurę:
- dokładnie umyć ręce i okolice intymne
- wysuszyć papierowym ręcznikiem
- pierwszą porcję moczu (z cewki moczowej około 5-10 ml) skierować do muszli
- następną porcję moczu oddać wprost do pojemnika (zakupionego w laboratorium lub w aptece)
- dokładnie zakręcony pojemnik z moczem niezwłocznie przekazać do analizy (nie przegrzewać, nie zamrażać)
- do badań bakteriologicznych pojemnik powinien być sterylny u dzieci i noworodków stosuje się woreczki z taśmą klejącą
Badanie dobowej zbiórki moczu (24 godz.)
- Pierwszą poranną porcję moczu oddajemy do muszli i notujemy godz. rozpoczęcia zbiórki.
- Wszystkie kolejne porcje moczu w ciągu dnia i nocy oddajemy do dużego (2-3 l) pojemnika ze skalą objętości. Pojemnik z moczem przechowujemy w lodówce . Zbiórkę dobową kończy pierwsza poranna porcja moczu oddana w dniu następnym. Mierzymy ilość wydalonego moczu przy użyciu naczynia miarowego np. słoik 1l , szklanka 200ml.
- Zapisujemy zebraną objętość moczu w ciągu całej doby i po bardzo dokładnym wymieszaniu przenosimy około 100-150 ml moczu do oddzielnego pojemnika, który dostarczamy niezwłocznie do laboratorium ( nie przegrzewać, nie zamrażać ).
Kał do badania dostarczamy w specjalnych pojemnikach (zakupionych w aptece lub laboratorium). Specjalna plastikowa łopatka lub bagietka umieszczona przy nakrętce pojemnika służy do pobrania niewielkiej porcji kału z kilku różnych miejsc masy kałowej.
Wymaz z gardła, nosa, ucha, oka, pochwy, zeskrobiny itp. wykonujemy przed zastosowaniem antybiotyków, środków działających miejscowo ( tabletek do ssania, opatrunki dezynfekujące, przymoczki, obmycia, itp. )
Ponadto :
- wymaz z gardła – na czczo, bez mycia zębów, płukania jamy ustnej
- wymaz z pochwy – bez higieny intymnej, bez współżycia